• W roku 2023/2024 w naszym Przedszkolu obowiązuje:

• I. Program wychowania przedszkolnego autorstwa Wiesławy Żaby-Żabińskiej, Wioletty Majewskiej oraz Renaty Paździo wydany przez Mac Edukacja. Program wychowania przedszkolnego został opracowany w oparciu o przepisy prawa oświatowego oraz obowiązującą podstawę programową wychowania przedszkolnego. Program wychowania przedszkolnego oparty jest na aktywności dziecięcej w odniesieniu do kompetencji kluczowych, uwzględnia rozwój psychomotoryczny i społeczno-emocjonalny dziecka oraz wytyczne ustawowe w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, stanowi podstawę do planowania codziennej pracy pedagogicznej z dziećmi. Celowe planowanie pozwala nauczycielowi wychowania przedszkolnego na wsparcie dziecka we wszystkich obszarach rozwoju. „W efekcie takiego całościowego wsparcia dziecko osiągnie dojrzałość do podjęcia nauki na pierwszym etapie edukacji”.

II. Program English Play Box autorstwa Doroty Sikora-Banasik oraz Eweliny Wilk. Jest to program przygotowania dzieci w wieku przedszkolnym do posługiwania się językiem angielskim.

III. MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY

Cele projektu to:

• zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom − uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych;
          • tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela;
          • wprowadzenie dziecka w świat literatury;
          • budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną;
          • przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych;
          • propagowanie praw dziecka;
          • kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego;
          • rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności u dzieci;
          • rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli;
          • kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci;
          • włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego;
          • promocja placówki oświatowej;
          • rozwijanie współpracy między nauczycielami;
          • kształcenie na odległość.

IV. ZABAWA SZTUKĄ

Głównym celem tego Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej a jego założenia to:

• wspomaganie rozwoju dzieci,
          • odkrywanie dziecięcych talentów,
          • budowanie więzi w grupie przedszkolnej,
          • rozwijanie wiary we własne możliwości,
          • współpraca z środowiskiem lokalnym, w tym z instytucjami
          • kultury, artystami, branie udziału w wyjściach i wycieczkach
          • związanych z tematyką dotyczącą projektu,
          • kształtowanie wartości i umiejętności związanych
          • z zachowaniem się w miejscach dotyczących świata sztuki,
          • udział w akcjach propagujących działalność twórczą,
          • rozwijanie kreatywności, krytycznego myślenia oraz
          • umiejętności rozwiązywania sytuacji problemowych.

V. KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY

Celem programu jest popularyzacja ochrony przyrody, zasad ekologii, aktywnego spędzania czasu wśród przedszkolaków, ich rodziców i nauczycieli, a także uczenie kreatywnego myślenia, samodzielności          i podejmowania inicjatyw.

VI. CHRONIMY DZIECI

To program profilaktyki przemocy wobec dzieci, którego autorem i koordynatorem jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Celem programu jest zapobieganie i przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci poprzez wprowadzenie Standardów Ochrony Dzieci przed krzywdzeniem.

VII. CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS to PROJEKT SANEPID-u - program przedszkolnej edukacji antynikotynowej, przeznaczony dla najstarszej grupy wiekowej - dzieci 5-6 letnich.  Program ma charakter profilaktyczny, a przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.

VIII. SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE

Jest to program adresowany do dzieci 5-6 letnich, który ma na celu zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego, a także kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych i higienicznych dzieci.

IX. PROGRAM WŁASNY Z EDUKACJI MUZYCZNEJ "PRZEDSZKOLE MUZYKĄ BRZMIĄCE"

Głównym celem programu jest wszechstronny rozwój dziecka, który najpełniej i w naturalny sposób dokonuje się poprzez częste i szeroko pojęte kontakty dziecka z muzyką. Rozwijanie bowiem zdolności muzycznych oraz muzykalności służy również ogólnemu rozwojowi dziecka: fizycznemu, intelektualnemu, emocjonalnemu i estetycznemu.