• Aktywność ruchowa

        • Aktywność fizyczna jest szczególnie ważna dla zdrowia dziecka i powinna być częścią codziennego życia. W czasach narastającej epidemii otyłości i związanych z nią chorób, aktywność fizyczna jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

          Korzyści wynikających z aktywnego trybu życia jest wiele. Obejmują one min.: układ krwionośny, oddechowy, odpornościowy. Ruch wpływa dobroczynnie również na sferę psychiczną człowieka, wspomaga sprawność intelektualną, daje odprężenie, ułatwia procesy adaptacyjne i poprawia samopoczucie.

          Potrzeby ruchowe dzieci

          Ruch jest naturalną potrzebą dziecka. Zarówno chłopcy i dziewczęta w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym potrzebują około 5 godz. ruchu na dobę. W przydatku dzieci niechętnych do aktywności fizycznej, zalecane minimum to wysiłek fizyczny 4-5 razy w tygodniu powyżej 30 minut. Rodzice wybierzcie ze swoim dzieckiem taki rodzaj aktywności, który będzie i Wam sprawiać przyjemność. Zróbcie z aktywności fizycznej normę poprzez uprawianie sportu codziennie o tej samej porze dnia. Starajcie się za każdym razem poświęcić 5 minut na poranną gimnastykę lub każdego dnia wychodzić na poobiedni spacer. Wiele zajęć można zaliczyć do aktywności fizycznej, np. spacerowanie, prace w ogrodzie, taniec, chodzenie po górach, sprzątanie podwórka, itp.

          Zalecane formy aktywności fizycznej

          Najwłaściwszą formą aktywności fizycznej dla Twojego dziecka są gry i zabawy ruchowe. Zabawa jest formą indywidualnej ekspresji, a osoby obserwujące lub uczestniczące w zabawie, uczą się indywidualnego wywiązywania z zadań, a w grach zespołowych kształtują również umiejętności współdziałania w grupie. Zabawy przygotowują zatem do życia w społeczności ludzkiej poprzez różnorodność pełnionych w nich funkcji. Uczestniczenie w grach i zabawach ruchowych wywołuje u dziecka pozytywne emocje, pomaga w powstawaniu i rozładowywaniu napięć psychofizycznych, rozwija poczucie estetyki i własnej wartości. Brak lub zbyt uboga aktywność ruchowa upośledza motoryczność, wydolność fizyczną dziecka, a także zwiększa możliwość występowania chorób cywilizacyjnych (otyłość, choroba wieńcowa, cukrzyca, miażdżyca).

          Skutkiem spędzania zbyt długiego czasu przed telewizorem i komputerem jest:

          • zmniejszenie zdolności uczenia się

          • przemęczenie fizyczne i psychiczne

          • kłopoty z koncentracją, niechęć do nauki, drażliwość, a nawet agresja

           

          Źródło: http://oswiata.sanepid.olsztyn.pl/wp-content/uploads/2010/08/Poradnik-dla-rodzic%C3%B3w-dzieci-przedszkolnych-i-wczesnoszkolnych.pdf