Logopedia
Drodzy Rodzice, w zakładce logopedia bedą pojawiały się propozycje ćwiczeń i zabaw logopedycznych do wykonywania w domu. Jeżeli mają Państwo jakieś wątpliości i pytania dotyczące zajęć logopedycznych, proszę o wiadomość na meila przedszkolnego: przedszkole5.ilawa@wp.pl. Będę odpowiadac na Państwa pytania oraz przesyłać materiały.
Pozdrawiam Hanna Hejka-Piotrowska
24.06.2020 środa
Muzyczna bajka logopedyczna "Księżniczka Żaklina"
23.06.2020 wtorek
„Sowa sprząta swoje mieszkanie” ćwiczenia aparatu artykulacyjnego
Sowa rozejrzała się po swojej dziupli (dzieci przesuwają językiem po podniebieniu górnym, wewnętrznych ścianach policzków, podniebieniu dolnym). Zauważyła duży bałagan. Postanowiła zrobić porządek. Zaczęła od odkurzania sufitu dziupli (przesuwają czubkiem języka od przodu do tyłu jamy ustnej po podniebieniu górnym),zdjęła też firanki (liczą czubkiem języka górne zęby) i włożyła je do pralki (motorek wargami). Po chwili pralka zaczęła płukanie firan („przepychają" powietrze wewnątrz jamy ustnej). Sowa odkurzyła też ściany (przesuwają czubkiem języka po wewnętrznej ścianie policzków) oraz podłogę (przesuwają czubkiem języka po podniebieniu dolnym w okolicach łuku zębowego). Rozwiesiła firany (ponownie liczą czubkiem języka górne zęby). Sowa była bardzo zadowolona z wykonanej pracy i szeroko się uśmiechnęła (rozciągają szeroko usta). Dumna wyjrzała z dziupli i rozejrzała się wokoło (poruszają językiem ruchem okrężnym na zewnątrz jamy ustnej). Spojrzała w górę (dzieci sięgają czubkiem języka w kierunku nosa), spojrzała w dół (sięgają czubkiem języka w kierunku brody). Rozejrzała się też w prawo (przesuwają czubkiem języka do prawego kącika ust) i w lewo(przesuwają czubkiem języka do lewego kącika ust). Wszędzie był porządek i słychać było śpiewające ptaki (gwiżdżą, naśladują głosy ptaków).
"Kwadrat" ćwiczenia oddechowe
Rysujemy duży kwadrat na kartce A4. Zaznaczamy każdy bok innym kolorem (czerwony, niebieski, zielony, żółty). Następnie przejeżdżamy palcem po każdym z boków i wykonujemy ćwiczenia: czerwony bok – wstrzymanie powietrza,
niebieski bok – wciągnięcie powietrza nosem (wdech),
zielony bok – ponowne wstrzymanie powietrza,
żółty bok – wydech ustami.
Ćwiczenie powtarzamy 2 – 3 razy
"Zabawa na piątkę”
Wymień 5:
– rzeczy, które są zielone;
– kwiatów, które kwitną wiosną;
– rzeczy, które kojarzą się z przedszkolem;
– rzeczy, które są wesołe;
– rzeczy, które są słodkie;
– potraw z jajek;
– oznak wiosny;
– kolorów na jakie można pomalować tęczę
22.06.2020 poniedziałek
„Wiatraczki” ćwiczenia oddechowe
Dziecko przy pomocy rodzica wykonuje wiatraczek. Instrukcja w filmiku poniżej.
Dmuchamy na wiatraczek. Pamiętamy: wdech wykonujemy nosem wydech ustami.
-
wykonujemy 7 silnych dmuchnięć
-
dmuchamy długo i delikatnie
-
dmuchamy krótko i z dużą siłą
"Podróże Muszki" ćwiczenia aparatu artykulacyjnego
Pewna mała Muszka chciała zwiedzić świat. Była bardzo ciekawa, jak żyją inne zwierzątka, często więc rozglądała się na boki, chcąc coś nowego obejrzeć (wysuwamy język z buzi, przesuwamy nim w górę, w dół, następnie od jednego do drugiego kącika ust). Szybko jednak zwiedziła swoją najbliższą okolicę, postanowiła zatem wybrać się dalej za rzeczkę, aby tam zobaczyć więcej interesujących ją rzeczy. Zebrała w sobie całą odwagę i poleciała daleko, ile sił w skrzydełkach (wysuwamy szeroki, płaski język z buzi i machamy nim, na zmianę układając go na górnej i dolnej wardze).
Najpierw dotarła w pobliże jaskini, a tam dwa duże, brązowe misie jadły właśnie obiadek i zlizywały miód ze swoich ubrudzonych łapek. Muszka widziała, jak pracowicie machają językami (szerokim, płaskim językiem naśladujemy ruchy lizania, z dołu do góry), mrucząc przy tym z zadowolenia: mmmmmmmm (mruczymy). Następnie zobaczyła małe kaczuszki, które grzecznie ustawione w szeregu szły ze swoją mamą do rzeczki. Muszka postanowiła je policzyć (dotykamy językiem wewnętrznej powierzchni każdego dolnego zęba). Nad rzeczką Muszka przyglądała się, jak pan Bóbr pracowicie buduje tamę (robimy z języka tamę – wciska-my szeroki, płaski czubek języka w dolne zęby) i machając podczas pracy swoim płaskim ogonem (wysuwamy szeroki język na dolną wargę, przesuwamy nim na boki oraz w przód i w tył), oczyszcza ją z niepotrzebnych gałązek czy kamyczków (przesuwamy językiem po wewnętrznej powierzchni dolnych zębów).
Po jakimś czasie Muszka stwierdziła, że czas już wracać do domu. Akurat zauważyła nadlatującego pana Ko-mara, więc pomachała mu na powitanie skrzydełkiem (wysuwamy szeroki, płaski język z buzi i machamy nim, na zmianę układając go na górnej i dolnej wardze) i szeroko się do niego uśmiechnęła (uśmiechamy się, rozciągając kąciki ust na boki i pokazując zęby). Pan Komar zaproponował Muszce, że razem z nią uda się w drogę do domu, na co Muszka chętnie przystała, gdyż nie chciała wracać tak daleko sama. Postanowiła, że niedługo ponownie wybierze się na zwiedzanie okolicy, a tymczasem odleciała z panem Komarem, wesoło bzycząc: bzzzzz (układamy język za dolnymi zębami, szeroko uśmiechamy się i wymawiamy zzzzz).
Rymowanie
Jakie słowo rymuje się ze słowem buty: lasy czy druty? A jakie słowo rymuje się ze słowem kasa: trasa czy koty?
Bawiąc się słowem nie tylko ćwiczysz słuch fonemowy, ale wzbogacasz zasób słownictwa oraz kształtujesz świadomość językową. Rodzic wymienia wyrazy dziecko ma za zadanie wyłapać dwa rymujące się:
myszka- szyszka- but
koń- słoń- okno
góra- kura- malina
grzyby- ryby- dywan
koty- płoty- woda
bratki- kwiatki- kura
sznurek- ogórek- kwiat
wstążka- książka- lód
mops- klops- krzesło
Wyliczanki
Wyliczanki kształtują i ćwiczą pamięć słuchową i poczucie rytmu, a poza tym ułatwiają podejmowanie wyborów. Zadaniem dziecka jest wybranie jednej i nauczenie się z pomocą rodzica na pamięć.
Aniołek Fijołek
Aniołek Fijołek Róż Bez
Konwalia Balia Wściekły Pies
Entliczek - pentliczek, czerwony stoliczek,
na kogo wypadnie, na tego - bęc!...
Apli papli blite blau
Na wysokiej górze, rosło drzewo duże,
Nazywało się Apli papli blite blau
A kto tego nie wypowie, ten nie będzie grał!...
Baba Jaga masło kleci
Deszczyk pada, słonko świeci Baba Jaga masło kleci.
Co ukleci, to zajada, myśląc, że to czekolada.
Zaraz ciebie poczęstuje, jeśli masz w dzienniczku dwóje...
Ene, due
Ene due like fake, torba borba usme smake,
deus, deus kosmotaeus i morele baks
18.06.2020 czwartek
1. Ćwiczenia słuchowo-artykulacyjne: "Szymek"
Rodzic prosi, by dziecko słuchało bajki i w trakcie naśladowało wykonywane przez rodzica ćwiczenia.
Dawno, dawno temu, za górami, za lasami żył sobie chłopiec. Miał na imię Szymek, nie lubił mówić. Miał dużo do powiedzenia, ale wstydził się, że wymówi jakieś słowo źle. Nie potrafił bowiem wypowiedzieć dźwięku „sz”. Kiedy chciał naśladować szum drzew i wydobywać z siebie donośne „szszszsz” z jego ust wydobywał się syk węża: „ssssssss”. Zamiast szafy w pokoju, miał safę, zamiast szalika – salik, zamiast szynki na kanapce – synkę.
Szymek miał dość seplenienia więc postanowił udać się o pomoc do wróżki Lodzi znanej w całym królestwie z uczenia ładnej mowy. Wsiadł na swego konika i pojechał ( kląskamy). Jechał cały dzień ( kląskamy). Kiedy się zmęczył, zsiadł z konika i położył się spać. ( chrapiemy). Obudził go dziwny szmer: szszszszszsz. Po ciemku zaczął się przeciągać (wyciągamy język w stronę nosa). Szmer się powtórzył: szszszszsz. Zaciekawiony szedł w kierunku odgłosu (wymawiamy: tup, tup). Zaczynało się już przejaśniać. Za płotkiem zobaczył niewielki pagórek. To jakieś zaczarowane miejsce – pomyślał. A my takie zaczarowane miejsce znajdziemy w naszej buzi. Zęby są płotkiem (pokazujemy zęby). Dotknijmy je. Za górnymi zębami szukamy w buzi pagórka. Jest? No to super.
Szymek zorientował się ze odgłosy dochodziły z pagórka. Najpierw zaczął pukać(wymawiamy: puk, puk). Czy ktoś tam jest? Puk puk. A my pukamy językiem o nasz zaczarowany pagórek ( otwieramy buzię i pukamy). Musimy uważać na brodę, żeby się nie ruszała. Pagórek milczał. A my głaszczemy językiem nasz pagórek. Nagle chłopiec usłyszał kolejne podejrzane odgłosy: uuuuuuuu (wymawiamy), oooooo (wymawiamy). Z pagórka wyskoczyła zielona żabka. „Mam dla ciebie kilka zadań- powiedziała. „jeśli wszystkie wykonasz zaprowadzę cię do wróżki Lodzi”. Szymek uradowany poprosił o zadania.
Zadanie pierwsze- powiedziała żabka – wygląda tak: oblizujemy językiem górne zęby. Super.
Teraz – dotykamy zęby, każdego po kolei- skaczemy od jednego zęba do drugiego, jak wiewiórka po drzewach. Świetnie.
Kolejne zadanie- oblizujemy górną wargę. Brawo
Robimy dzióbek- wysuwamy wargi do przodu.
A teraz na zmianę: dzióbek – uśmiech. Rewelacja
„Jesteś gotowy, by zobaczyć się z wróżką Lodzią”.
Szymek był bardzo ciekawy, jak wygląda wróżka. Troszeczkę się denerwował, więc powtórzył zadania, które robił z żabką: oblizał górne żeby, dotknął każdego po kolei, oblizał górną wargę, zrobił dzióbek i na zmianę: dzióbek-uśmiech. Był z siebie bardzo zadowolony, chciał już zobaczyć wróżkę.
Witaj Szymku – powiedział miła pani w zwiewnej sukni. Mam dla ciebie zadanie: pamiętasz gdzie w twojej buzi jest zaczarowany pagórek. Dotknij go teraz językiem. Czujesz go? Niech czubek twojego języka pilnuje tego miejsca. Teraz robimy z zębów płotek, a z warg dzióbek. Świetnie. PAMIETAJ, że język jest w górze. Dmuchamy i wypowiadamy długie: szszsszsz. Udało się? Super
Szymek zadowolony z siebie poszedł spać (naśladujemy chrapanie).
Ty też możesz być z siebie dumny!!!!
2. Ćwiczenia słuchowe: "Słowa Szymka"
Pomoce: kartka, kredki
Zadaniem dziecko jest narysować te przedmioty, które źle wymawiał (szafa, szalik, szynka)i nazwać je prawidłowo.
17.06.2020 środa
Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne
Bajka logopedyczna "PRANIE PANA JĘZYCZKA"
Pan Języczek postanawia zrobić pranie (robimy pralkę – napełniamy policzki powietrzem). Otwiera drzwiczki (szeroko otwieramy usta) i wkłada do pralki brudne ubrania (wrzucamy do buzi wymyślone koszulki, skarpetki). Pan Języczek wsypuje proszek (paluszkami sypiemy wymyślony proszek na wyciągnięty język), zamyka pralkę (zaciskamy mocno usta) oraz włącza urządzenie (dotykamy czubek noska).
I już zabrudzone ubrania się piorą (wykonujemy językiem kółka po wewnętrznej stronie policzków), a potem wirują (wykonujemy językiem kółka po wewnętrznej stronie warg). Pan Języczek rozwiesza w ogrodzie sznurek na pranie (czubek języka przesuwa się z jednego kącika ust do drugiego). Wyprane rzeczy pięknie pachną (wciągamy nosem powietrze i wypuszczamy ustami)… Pan Języczek strzepuje każdą wypraną rzecz (kląskamy kilka, kilkanaście razy) i rozwiesza je na sznurku (otwieramy szeroko usta i dotykamy czubkiem języka górny ząb, opadamy na dno jamy ustnej i znów podnosimy do kolejnego górnego ząbka). Dobrze, że wieje wiatr – osuszy mokre ubranka (dmuchamy na wyciągniętą dłoń tak, aby czuć strumień powietrza). Pranie już wyschło i czas je zdjąć (otwieramy szeroko buzię, dotykamy czubkiem języka wszystkie górne zęby po kolei). Na koniec Pan Języczek prasuje czyste ubranka (przesuwamy czubkiem języka po podniebieniu od zębów do gardła
i z powrotem).
Utrwalamy głoski syczące
16.06.2020 wtorek
Ćwiczenia oddechowe
Dzis proponuje zbudować swój tor (z klocków lub plasteliny) i za pomocą słomki przedmuchiwać piłeczkę po torze.
Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne
Rodzic mówi wierszyk, a dziecko wykonuje ruchy języka opisane w wierszu.
„Gimnastyka”:
Na początku jest rozgrzewka, językowa wprzód wywieszka.
Cały język wyskakuje,
wszystkim nam się pokazuje.
W dół i w górę,
w lewo, w prawo.
Pięknie ćwiczy!
Brawo! Brawo!
Język wargi oblizuje, pięknie kółka wykonuje.
Popatrzymy do lusterka,
jak się język bawi w berka.
Kto spróbuje z miną śmiałą zwinąć język w rurkę małą?
Język ząbki poleruje
każdy dotknie i wyczuje…
Może uda się ta sztuczka.
Trzeba uczyć samouczka.
Utrwalamy głoski szumiące: sz, ż/rz, cz, dż
15.06.2020 poniedziałek
Misiowe zabawy
-
usprawnianie narządów artykulacyjnych
-
utrwalanie prawidłowego toru oddychania
-
ćwiczenie właściwego nastawienia głosu
Zabawa ortofoniczna – mruczące misie
Rozmawiamy z dziećmi na temat znanych Misiaków: Kubuś Puchatek, miś Uszatek, miś Colargol. Następnie prosimy dzieci, by naśladowały mruczenie niedźwiedzia,
wybrzmiewając na jednym wydechu głoskę m.
Gimnastyka narządów mowy- misie przygotowują się do snu.
Misie są śpiące ( dzieci ziewają), nucą sobie kołysankę (śpiewają aaaa). Misiom jest zimno (drżą, wykonując motorek wargami), muszą się ogrzać (chuchają na ręce). Misie przeziębiły się (dzieci kichają, kaszlą z wysuniętym językiem). Mama daje lekarstwo, które jest słodkie i smaczne (oblizują ruchem okrężnym wargi, mlaszczą). Misie są zadowolone (dzieci mruczą wymawiając głoskę m)
Gimnastyka narządów mowy - obiad misia
Rozmawiam z dziećmi na temat posiłku niedźwiedzia. Co lubią misie? Co lubi Kubuś Puchatek?
Wspólnie wykonujemy określone czynności:
-Misie jedzą – dzieci układają dłonie w kształcie miseczki, wysuwają język z buzi, wykonują ruchy naśladujące wylizywanie, oblizują wargi, zęby, podniebienie, policzki
-Okazują zadowolenie – mruczą
Ćwiczenia oddechowe
Dzieci kładą się na podłodze z misiami na brzuszkach. Obserwują jak przy wdechu misie unoszą się a przy wydechu opadają.
Zabawa artykulacyjno-ruchowa – Stary niedźwiedź mocno śpi
Dzieci i rodzice stoją w kole trzymając się za ręce. Jedno z nich zostaje niedźwiedziem. Kuca w kręgu i donośnie mruczy. Przez chwilę wszyscy słuchają mruczenia. Następnie śpiewają piosenkę:
Stary niedźwiedź mocno śpi. My się go boimy, na palcach chodzimy. Jak się zbudzi to nas zje. Pierwsza godzina – niedźwiedź śpi. Druga godzina – niedźwiedź chrapie. Trzecia godzina – niedźwiedź łapie.
Na hasło niedźwiedź łapie osoba odgrywająca rolę misia łapie dziecko z kręgu. Ono w kolejnej rundzie pełni rolę mruczącego niedźwiedzia.
21.05.2020 czwartek
DŻUNGLA
1. Proponuję przeczytanie dzieciom opowiadania logopedycznego,podczas którego dzieci mogą ćwiczyć języki buzię, czyli swój aparat mowy.
Za morzami, za górami, w gorącej dżungli żyje murzynek Hapo. Mieszka w wysokim szałasie zbudowanym z gałęzi (pokazujemy, jak wysoki jest szałas”- próbujemy sięgnąć językiem do nosa). Każdego ranka przychodzi do niego małpka Pepe. Hapo wspina się na drzewo bananowe (dotykamy czubkiem języka kazdego zęba po kolei), zrywa dla małpki banany (przyklejamy język do podniebienia, następnie odrywamy go głośnym mlasnięciem) i karmi nimi Pepę (wywijamy wargi, naśladując małpę). Sam też zjada banana (poruszamy buzią, jakbyśmy coś jedli) i popija pysznym mlekiem kokosowym (oblizujemy wargi ruchem okrężnym).
Potem Hapo i Pepe idą na spacer. Nad ich głowami skaczą z gałęzi na gałąź inne małpki. Hapo przygląda się ich zabawom, małpki siłują się ze sobą (język ,,siłuje się” z podniebieniem, następnie próbujemy nim wypchnąć dolne zęby). Ziemia drży (wołamy: bum, bum). Przez dżunglę idą wielkie i ciężkie słonie. Mają długie trąby (jak najdalej wysuwamy z buzi długi, wąski język) i potrafią nimi dosięgnąć do wysoko rosnących bananów (dotykamy językiem ostatnich zębów dolnych i górnych). Hapo i Pepe chowają się, gdyż za krzakami czai się tygrys (cofamy język jak najdalej). O, już groźny tygrys odchodzi. Ejże, a dlaczego świat jest teraz w biało-czarne paski? Przez dżunglę przebiega stado zeber (rysujemy zebrom paski- pocieramy językiem o górne zęby). A cóż to za róg wystaje zza drzewa? (wysuwamy wąski język z buzi). To tylko nosorozec. Hapo dochodzi do rzeki, na brzegu wypoczywa właśnie rodzina antylop. Mama i tata piją wodę (pokazujemy jak zwierzęta piją wodę- wysunięty z buzi język zawijamy do środka i poprawnie połykamy ślinę), a dzieci skaczą na pobliskiej polanie (dotykamy językiem różnych miejsc na podniebieniu). W rzecznym błocie zasypia hipopotam (otwierajac szeroko buzię, głośno ziewamy).
2. Rodzicu zapytaj dziecko:
Jakie zwierzęta spotkał Hapo w dżungli?
Może spróbujecie razem narysować te zwierzęta?A może wydrukujecie kolorowanki?
3. Quiz wiedzy ,,Jakie to zwierzę ?" - rozwiązywanie zagadek
Wielkie łapy Wielka głowa
Wokół głowy grzywa płowa
Kłopot musi mieć prawdziwy
Z uczesanej takiej grzywy (lew)
Jest szary, powolny i wielki
I uszy ma w kształcie wachlarzy,
Ma trąbę i ogon z pędzelkiem
Je dużo i dużo też waży (słoń)
Wśród zwierząt najdłuższą ma szyję
Więc pewno nie często ją myje
Na sierści ma plamywzorzyste,
Wprost z drzewa zrywa liście soczyste (żyrafa)
Zaśpiewajcie wspólnie piosenkę pt.:„Dżungla”.
https://www.youtube.com/watch?v=vKvKntLcUKQ
„Dżungla, dżungla, taka wielka dżungla ( rozkładamy ręce na boki)
Poplątane zwoje dzikich lian (pokazujemy od góry w dół kręcone liany)
Raz, dwa, trzy ( trzy klaśnięcia w dłonie).
Mieszka sobie w bambusowej chatce (daszek chatki składamy z dłoni)
Ambo Sambo dżungli wielki pan (stukamy się piąstkami po klatce).
Raz, dwa, trzy ( trzy klaśnięcia w dłonie).
Ref:
Strusie mu się w pas kłaniają (z ręki do łokcia robimy szyję i dziób strusia, kłaniamy się nim)
Małpy na gitarze grają (udajemy granie)
Ambo tu, Ambo tam, Ambo tu i tam( pokazujemy raz w prawo ręką raz w lewo2x)
Ambo Sambo (ręce oparte na biodrach)
Doskonale znam go ( wskazujemy na siebie)
Węża się nie boi ( pokazujemy ruch pełzania przez węza ręką)
Ani lwa ( dłonie z rozpostartymi palcami i straszymy „ła,ła”)
Dla swych dzikich, leśnych ulubieńców ( ręce do łokcia złożone jedna na drugą i udajemy, że w prawej coś trzymamy)
zawsze coś pysznego w dłoni ma.
Raz, dwa, trzy.” ( trzy klaśnięcia w dłonie)
20.05.2020 środa
Różnicujemy głoski „sz” i „s”.
Podczas artykulacji gł. „sz” język uniesiony jest do podniebienia, zęby złączone, usta ułożone w dzióbek (odgłos szum wiatru).
Przy głosce „s” – język jest na dole, dotyka dolnych zębów, zęby złączone, a usta rozciągnięte do uśmiechu (głos węża).
Ćwiczenia usprawniające motorykę narządów mowy:
• przyssanie języka do podniebienia przy szeroko otwartych ustach,
• przesuwanie końcem języka po zewnętrznej stronie zębów górnych i dolnych (mycie zębów),
• dotykanie czubkiem języka na zmianę dolnych i górnych zębów przy mocno opuszczonej żuchwie,
• oblizywanie wargi górnej i dolnej przy szeroko otwartej buzi,
• wysuwanie warg do przodu (jak przy samogłosce u), a następnie spłaszczanie (jak przy artykulacji samogłoski „i”).
Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne w pozycji stojącej:
• wdech z wyciąganiem rąk przed siebie, wydech z opuszczeniem rąk i długie wypowiadanie „ssssss” (jak syczenie węża),
• wdech z podniesieniem rąk w górę, wydech ze skłonem w przód i długie wypowiadanie „szszszsz” (jak szum wiatru),
• wdech - ręce na biodrach, skłon w bok, wydech w pozycji wyprostowanej i długie wypowiadanie „ssssss” i „szszszsz”.
Ćwiczenia słuchu fonemowego - słuchowe różnicowanie głosek sz-s:
- Rodzic wymawia wyrazy z głoską s i sz. Jeżeli dziecko usłyszy wyraz z głoską sz - klaszcze, jeżeli z głoską s – stoi z rękoma opuszczonymi wzdłuż tułowia: szafa, stół, sanki, szkoła, sowa, szyba, szelki, szalik, samochód, sklep, sznurek, szpital, suwak, samolot.
- Rodzic recytuje z dzieckiem wiersz, jeżeli dziecko usłyszy „sz”, szeleści kartką papieru lub „pociera” dłonie:
„Jedna szczypawka drugiej szczypawce
opowiadały bajki na trawce.
Obok usiadły dwa małe świerszcze
mówiły ładnie, prosiły jeszcze”.
Ćwiczenia artykulacyjne:
Powtarzanie zdań z głoską „sz” i „s” (rytmizowanie zdań z jednoczesnym klaskaniem, tupaniem lub podskakiwaniem):
- Sabina skacze na skakance.
- Szymon rysuje szary samochód.
- W szafie wiszą kolorowe sukienki.
- Szara myszka je okruszki i ser.
- Mama niesie w koszyku gruszki i sałatę.
- Na stole jest kanapka z szynką.
Rysowanie
Proszę, podzielić dziecku kartkę papieru na pół i napisać „s” - „sz”.
Pod literą „s” poprosić, aby dziecko narysowało obrazki w nazwie których jest „s”, np. skakanka, słońce, ser, itp., a pod „sz” np. szalik, szafa, szufelka, itp.
19.05.2020 wtorek Utrwalamy głoskę ż
Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego
- "malowanie" podniebienia,
- "liczenie” zębów,
- oblizywanie warg czubkiem języka,
- wypychanie policzków czubkiem języka,
- dotykanie czubkiem języka do kącików warg,
- dotykanie językiem do górnych i dolnych zębów,
- kląskanie językiem.
- wysuwanie i spłaszczanie złączonych warg,
- cmokanie,
- gwizdanie,
- przepychanie powietrza z jednej strony jamy ustnej na drugą.
Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne:
• dmuchanie baniek mydlanych lub na płomień świecy,
• zdmuchiwanie z dłoni lekkiego przedmiotu np. pióro, kawałek kartki papieru.
• długie wypowiadanie głoski „żżżżżżżż” z
Ćwiczenia artykulacyjne utrwalające prawidłową wymowę głoski "ż" w sylabach logotomach.
Do zabawy można wykorzystać piłkę, rzucamy piłkę do dziecka i wypowiadamy sylaby, dziecko odrzuca piłkę i powtarza głośno i wyraźnie usłyszaną sylabę.
ża, żo, że, żu, ży,
aża, ażo, aże, ażu , aży,
oża, ożo, oże, ożu, oży,
eża, eżo, eże, eżu, eży,
uża, użo, uże, użu, uży,
yża, yżo, yże, yżu, yży
Ćwiczenia artykulacyjne utrwalające głoskę ‘ż” w nagłosie wyrazów:
Powtarzanie wyrazów, dzielenie ich na sylaby i głoski (układanie lub rysowanie tyle żetonów (zakrętek) ile jest sylab lub głosek w wyrazach):
żaba, żuk, żuraw, żmija, żyrafa, żarówka, żelazko, żelki, żubr, żaglówka, żonkil, żołędzie, żółtko, żółw
Proponuję odwiedzenie poniższych linków utrwalających głoskę „ż”:
https://www.youtube.com/watch?v=C0-TDC7bnKk
https://wordwall.net/pl/resource/1046682
18.05.2020 poniedziałek
Utrwalamy głoski sz, cz
Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego "Bzycząca gimnastyka buzi i języka"- gra
Do gry potrzebne będą pionki, kostka i plansza do gry. Planszę drukujemy lub przygotowujemy samodzielnie, zapisując na polach ćwiczenia do wykonania.
Kto pierwszy dotrze na metę wygrywa wyścig.GRA.doc
Utrwalamy głoski sz i cz. utrwalenie_glosek_sz_i_cz.doc
Gra interaktywna utrwalamy głoskę cz https://wordwall.net/pl/resource/1436856
Gra interaktywna utrwalamy głoskę sz https://wordwall.net/pl/resource/1649190
14.05.2020 r. czwartek
Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego- opowiadanie logopedyczne
Cyrk
W cyrku zawsze jest wesoło (rozciąganie ust w uśmiechu). Na arenie występuje mnóstwo postaci (dotykanie czubkiem języka kolejno górnych i dolnych zębów przy otwartych ustach). Tam też gra cyrkowa orkiestra (naśladowanie odgłosów różnych instrumentów). Najwięcej emocji wzbudzają jednak występy zwierząt. Najpierw na scenie pojawiają się kuce i galopują wokół areny (kląskanie). Potem tresowany słoń prezentuje zabawy z piłką. Podrzuca ją za pomocą trąby wysoko w górę (unoszenie języka do nosa) i turla po arenie (wysuwanie z ust szerokiego języka i unoszenie go do górnych dziąseł przy otwartych ustach). Na koniec niespodziewanie dla widzów oblewa widownię strumieniem wody rozpryskiwanej za pomocą trąby (wydychanie powietrza). Pojawiają się też żonglerzy, którzy po mistrzowsku obracają obręczami (rysowanie kółek wysuniętym z ust językiem) i akrobaci ćwiczący na trapezie (poruszanie czubkiem języka pomiędzy kącikami warg). Na widowni co chwila słychać oklaski i pełne zadowolenia okrzyki (wyraźna artykulacja połączeń samogłoskowych e-o, i-a, e-u) i gwizdy (gwizdanie). Cyrkowe występy na długo pozostaną w pamięci widzów.
Róznicowanie głosek c- czNazywamy obrazki na planszach i określamy do którego koszyka pasują. Do żółtego koszyka wyrazy z głoską c, do zielonego koszyka wyrazy z głoską cz.
Zabawa rozwijając zasób słownictwa
Ćwiczenie polega na kończeniu zdań (podaniu nazwy kategorii):
Jabłko, gruszka, śliwka to owoce
Świerk, sosna, dąb to …
Kalosze, tenisówki, klapki to …
Lalka, miś, samochód to …
Kanapka, zupa, pizza to …
Chłopiec, pani, dziecko to …
Róża, tulipan, mak to …
Kapusta, pomidor, ogórek to……
Szafa, stół, łóżko to…..
Łyżka, widelec, nóż to……………
Biały, niebieski, zielony to………
Samochód, motor, traktor to……
" Czapka czy cylinder" różnicowanie głosek c-cz.
13.05.2020 r. środa
Utrwalamy głoskę c
Wyrazy z głoską c
Powtarzamy wyrazy pamiętając o poprawnej wymowie głoski c.
cela cudak cena cekin
cegła cerata cement cebula
cytrus cyfra cylinder
Utrwalamy głoskę c w wyrazach- gra interaktywna
https://wordwall.net/pl/resource/939537/logopedia/g%c5%82oska-c
Głoska c w zdaniach
Cytrusy mają cudowny smak.
Cyganka ma cudną spódnicę w cętki.
Cebula i cytryna mają cenne witaminy.
Cement cementuje cegły.
Cyryl całuje Celinę.
Zagadki z głoską c - gra interaktywna
https://wordwall.net/pl/resource/1374770/g%C5%82oska-c
Wiersz „Celina
Celina całą
Zjadła cytrynę.
Zajadając, zrobiła
Bardzo kwaśną minę.
Potem słodki cukier
Do cukinii dodała
I cudowną sałatkę
Cecylii podała.
Gra on-line- różnicowanie głosek c, cz
Klasyfikujemy obrazki: wyrazy z głoską cz i c
https://wordwall.net/pl/resource/1193410/r%C3%B3%C5%BCnicowanie-c-cz
12.05.2020 r. wtorek
Kuchenne „zabawy” logopedyczne
Wymawianiu poszczególnych dźwięków mowy towarzyszą ruchy warg, języka, podniebienia miękkiego i żuchwy. Ruchy te muszą być bardzo dokładne – wykonywane w określony sposób i w określonym miejscu. Właśnie dlatego sprawność aparatu artykulacyjnego jest tak ważna dla wyrazistości naszych wypowiedzi.
Dzieci uwielbiają powtarzać ulubione zabawy. Potraktujmy więc ćwiczenia jako zabawę, a będą one prawdziwą przyjemnością.
Poniżej przedstawiam kilka ćwiczeń, które można wykonać razem z dzieckiem przy posiłku. Produkty które zostały wymienione są jedynie przykładami i można je dowolnie zamieniać w obrębie danej konsystencji czy struktury.
Powodzenia i smacznego!
-
Chuchamy, dmuchamy.
Dziecko nabiera powietrze i dmucha na gorące posiłki próbując je ochłodzić lub chucha na zimne by je ocieplić. Rodzice zwróćcie uwagę by faza wydechowa była możliwie jak najdłuższa.
Celem ćwiczenia jest wydłużenie fazy wydechowej oraz usprawnianie podniebienia miękkiego.
-
Magiczne miejsce.
Smarujemy miodem, dżemem itp. „magiczne miejsce” – górkę na podniebieniu twardym za górnymi zębami – wałek dziąsłowy. Prosimy dziecko by nie zamykając buzi zlizało produkt czubkiem języka.
Możemy także ułożyć na czubku języka dziecka płatka śniadaniowego (najlepiej z dziurką). Prosimy dziecko by językiem uniosło płatek do podniebienia i przytrzymało chwilę.
Celem ćwiczenia jest usprawnianie pionizacji języka i przygotowanie do ułożenia w prawidłowej pozycji spoczynkowej.
-
Chwytanie czubkiem języka drobnych produktów.
Wysypujemy przed dzieckiem chrupki kukurydziane, ryż preparowany, płatki śniadaniowe itp. Prosimy dziecko by czubkiem języka złapało produkt. Jeżeli dziecko radzi sobie z tym zadaniem możemy poprosić by dodatkowo językiem z np. płatkiem śniadaniowym dotykało naprzemiennie kącików ust.
Ćwiczenie ma na celu usprawnienie języka.
-
Jedzenie słonych paluszków bez użycia dłoni.
Prosimy dziecko aby włożyło paluszek do buzi, a następnie zjadło go bez używania rąk, przesuwając go jedynie wargami.
Celem ćwiczenia jest wzmocnienie warg (mięśnia okrężnego ust).
-
Wąsy z paluszków.
Prosimy dziecko ale umieściło paluszek lub długą chrupkę pomiędzy wargą górną a nosem i przytrzymało jak najdłużej.
Celem ćwiczenia jest wzmocnienie wargi górnej oraz uwidocznienie czerwienia wargowej.
-
Picie przez słomkę gęstych napojów lub jogurtów
Celem ćwiczenia jest usprawnianie podniebienia miękkiego.
-
Chwytanie wargami okruszków.
Prosimy dziecko ale samymi wargami spróbowało złapać drobne okruszki, np. ciastek chleba, chrupek.
Ćwiczenia wzmacnia mięsień okrężny ust.
11.05.2020 poniedziałek
"Sowa" zabawka do ćwiczeń oddechowych do samodzielnego wykonania
https://domologo.pl/logopedia/cwiczenia/cwiczenia-oddechowe/sowa-zabawka-oddechowa/
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=wm8JBHxtm3c&feature=emb_title
Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego, opowiadanie logopedyczne.
MAŁA MYSIA
Wczesnym rankiem mała myszka Mysia wyszła ze swojej norki na poszukiwanie przygód (język wysuwamy daleko do przodu). Rozgląda się ciekawie dookoła (język oblizuje szeroko otwarte usta). Zastanawia się w którą stronę iść na spacer: w lewo czy w prawo. Poszła w lewo i weszła do gęstego lasu. Rozgląda się (oblizywanie warg). Patrzy w górę na rosnące drzewa (do nosa) i w dół na mięciutki mech (na brodę). W oddali słychać odgłosy leśnych ptaków. Mała myszka próbuje je naśladować: kukukukuku- tak kuka kukułka, huuhuu, huuhuu – teraz słychać sowę; puk, puk – to dzięcioł stukający w drzewo. Po krótkiej wędrówce Mysia doszła na polanę poczuła się zmęczona i głodna. Wyjęła z torby śniadanie i zaczęła je jeść ( naśladujemy ruchy żucia). Po śniadaniu Mysia oblizuje wąsik(górna warga) oraz ząbki (górne i dolne zęby) zrobiło się późno i Mysia postanowiła wrócić do domku. A tam czekała na nią niespodzianka. Przyszli do niej goście: kurka (kokoko), żabka (kum, kum), i kaczuszka (kwa, kwa). Mysia powitał ją serdecznie (cmokając całujemy palce obu rąk) poczęstowała ich herbatą. Ale picie było gorące, wiec goście musieli mocno dmuchać, aby je ostudzić (dmuchamy). Gdy nastał wieczór goście pożegnali się i poszli do domu (cmokamy palce). Myszka poszła do łazienki, aby się umyć. Umyła zęby i wypłukała usta (nabieramy powietrza i poruszamy policzkami). Potem ubrała piżamkę i poszła spać (chrapanie). Dobranoc Mysiu!
Ćwiczenia artykulacyjne online "Ćwiczenia z misiem"
https://quizizz.com/admin/quiz/flashcards/5e7b90a7ff6a87001c041f38?q=%2Fjoin&source=preGameScreen
GŁOSKA C
powstaje tak samo jak głoski s i z, więc należy pamiętać o:
- języku za dolnymi zębami
- zęby zbliżone
- buzia uśmiechnięta
Głoska c w sylabach
- połącz cukierki z odpowiednimi miskami, powtarzaj sylaby zapisane na cukierkach cukierki_c.odt
- pokoloruj koraliki zgodnie z instrukcją Koraliki_c.odt
Gra planszowa z głoską c w wyrazach
Rzuć kostką, przeczytaj słowo(powtórz po osobie dorosłej) pokoloruj obrazek.
Policz, ile jest pokolorowanych obrazków - wygrywa ten, kto ma ich więcej! Gra-planszowa-z-gloska-c-1.pdf
07.05.2020 czwartek
Dziś nadal utrwalamy głoskę cz.
Poniżej propozycje gier interaktywnych utrwalających głoskę cz w wyrazach. Grając pamiętaj o prawidłowej wymowie głoski cz w wyrazach.
https://wordwall.net/pl/resource/1061287
https://wordwall.net/pl/resource/1434494
https://wordwall.net/pl/resource/1053198
06.05.2020 środa
1. Ćwiczenia sprawności aparatu artykulacyjnego:
Cmokaj – 10 razy,
Parskaj – pięć razy,
Balon – wdech nosem, balon w policzkach, wydech dzióbkiem,
Chomik – napompuj jeden policzek, następnie drugi powietrzem,
Puszczaj bańki mydlane – wdech nosem, wydech ustami,
Kląskaj – 10 razy,
Minki – wesoła, smutna,
Śliwka – język zatacza pięć kółek raz w jedną raz w drugą.
2. Zabawa logopedyczna połączona ćwiczeniem plastycznym – „ Pociągi” dziecko wspólnie z rodzicem rysuje lokomotywę na kartce papieru formatu A4 do której doczepione są 4 wagony. W pierwszym wagonie rodzic wpisuje sylaby z głoską sz czyli: sza, szo, sze, szu, w drugim wagonie są sylaby z głoską cz: cza, czo, ecz, ucz, w trzecim wagonie są sylaby z głoską ż: aża, ażo, aże, aży. Po wykonaniu ilustracji dziecko naśladuje dźwięk jadącego pociągu i wybiera wagon, rodzic odczytuje sylaby i dziecko powtarza, następnie koloruje wagon. Zabawa trwa do momentu powtórzenia wszystkich sylab i wykolorowania wszystkich wagonów. Oczywiści w miejsce sylab można wpisać całkiem inne lub wyrazy z ćwiczonymi głoskami.
3. Zabawa paluszkowa – „ Idzie tęcza”
„ Idzie tęcza, skrajem łąki ( dwoma palcami jednej dłoni spacerują np. po podłodze albo po drugiej ręce),
Zanuciły jej skowronki ( tworzenie ptaszka z dwóch piąstek poprzez złączenie ich i machanie palcami),
My kochamy ciebie wiesz? ( ze złączonych rak tworzenie serca),
Zostań z nami jeśli chcesz! Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć, siedem( odliczają kolejno na palcach),
Tyle tęcza ma kolorów na wiosennym niebie ( robienie łuku z dłoni).
05.05.2020 wtorek
1. Cwiczenia narządów mowy "Wiosenne zupa jarzynowa”. Ugotujemy dziś pyszną, zdrową zupę jarzynową, dziecko siedzi na dywanie i słucha czytanego przez rodzica treści zabawy i wykonuje ruchy artykulatorów:
Ugotujemy dzisiaj pyszna zupę jarzynową z warzywami z naszego ogródka: Wyciągamy z szafki garnek ( otwieramy buzię), obieramy ziemniaki ( dotykamy czubkiem języka od górnych zębów do jamy gardłowej), wrzucamy ziarenka fasoli ( stukanie językiem o dolne zęby), kroimy marchewkę ( stukanie czubkiem języka po podniebieniu), kroimy pietruszkę ( stukanie czubkiem języka po podniebieniu), mieszamy ( wykrzywiamy usta i mrużymy oczy), kroimy cebulę ( szumią, naśladowanie szumu gotującej się zupy ), nalewamy do talerzy gorącą zupę ( chuchają, żeby nie wystygła), wszyscy ze smakiem zjadają zupę ( mlaszczą i głaszczą się po brzuchu).
2. Ćwiczenie artykulacyjne „ Budujemy wieżę” – dziecko powtarza za rodzicem sylaby: cza, czo, czu, cze, acz, ocz, ecz, ucz,czacza,czoczo, czuczu, czecze. Za poprawne wykonanie i powtórzenie otrzymuje jeden klocek, gdy uzbiera ich już kilkanaście rodzic wymyśla polecenie np. zbuduj garaż dla samochodu, zbuduj, jak najwyższą wieżę itp.
3. Zabawa logopedyczna „ Czarodziejskie kubeczki”. Do tej zabawy przydadzą nam się kubeczki puste po jogurtach. A więc mamy kilka np. 3 lub 4 kubeczków po jogurcie i rysujemy na małych kartkach obrazki z głoską cz np. czapka, czekolada, czereśnie, kaczka, klucz, paczka, itp. Dziecko lub rodzic zmienia ustawienie kubków i obrazki są włożone pod kubki. Dziecko odgaduje co jest pod danym kubkiem.
4. Utrwalamy głoskę cz w wyrazach https://www.youtube.com/watch?v=U2pIuuD4vsg
04.05.2020 poniedziałek
GŁOSKA CZ
1. Bajeczka logopedyczna „Urodziny Czarka” - ćwiczenia narządów mowy.
Dzisiaj Czaruś ma 4 urodziny. Mama postanowiła zabrać syna na spacer i zrobić mu niespodziankę. Najpierw poszli na spacer do parku. Czarek mijając z mamą dwie dziewczynki zaczął pokazywać im język. ( wyciągnięcie z buzi ostrego języka, chowanie szerokiego języka w buzi) Mamie nie podobało się zachowanie syna i zwróciła uwagę synowi, że się źle zachowuje. Czarek początkowo był obrażony i zrobił złą minę ( układanie ust w podkówkę). Mama poprosiła aby Czarek przeprosił dziewczynki. Kiedy to zrobił dziewczynki uśmiechnęły się do Czarka (szeroki uśmiech) i pomachały mu ( energiczne poruszanie ostrym językiem w prawo i w lewo). Kiedy weszli do cukierni Czarek był zachwycony taką ilością różnych ciastek i zaczął oblizywać się z łaknienia (oblizywanie czubkiem języka górnych warg),kiedy mama zwróciła uwagę Czarkowi, że tak nie wypada schował język, ale zaczął głośno mlaskać (mlaskanie z ułożeniem czubka języka na wałku dziąsłowym). Mama ponownie zwróciła uwagę Czarkowi, że się źle zachowuje i to w dodatku w swoje urodziny. Czarek znowu zrobił smutna minę (układanie ust w podkówkę). Ale kiedy powiedziała, że go i tak kocha i z okazji urodzin może wybrać dla siebie tort bardzo się ucieszył (szeroki uśmiech) i zaczął z radości wysoko skakać (szybkie podnoszenie języka z dna jamy ustnej do wałka dziąsłowego). Kiedy wybrał sobie już tort, który miał zabrać do domu na urodzinowe przyjęcie mama pozwoliła Czarkowi aby wybrał sobie jeszcze ciastko, które miał zjeść w cukierni. Cukiernik zdziwił się - czy to nie za dużo słodkości dla dziecka w jeden dzień i zapytał się Czarka jak się czują jego ząbki. Chłopiec od razu przypomniał sobie, że nie umył rano zębów jak go mama prosiła i ze wstydu zacisnął mocno usta (mocne zaciskanie ust). No jak tam pyta się cukiernik czy masz wszystkie ząbki na miejscu? - Czarek zaczął liczyć swoje zęby (dotykanie czubkiem języka górnych i dolnych zębów od wewnątrz) Kiedy powiedział , że ma wszystkie 20, cukiernik pozwolił mu wybrać ciastko. Czarek wybrał największego ptysia z kremem. Kiedy usiadł do stolika i ugryzł ciastko od razu miał brudna całą buzię. Zaczął zlizywać z nosa biały krem (dotykanie czubkiem języka do nosa). Czaruś do tego służy serwetka zwróciła uwagę mama. W drodze do domu Czarek doszukiwał się jeszcze smaku ciastka na podniebieniu (masowanie podniebienia najpierw ostrym językiem, potem szerokim od wałka dziąsłowego do podniebienia miękkiego). Kiedy wrócili do domu chłopiec pamiętał, że szybko musi umyć zęby (pocieranie czubkiem języka wewnętrznej i zewnętrznej strony górnych i dolnych zębów, ostrzenie języka o końce zębów). Potem ładie się ubrał i czekał na gości.
2. Ćwiczenia oddechowe:
- jak z balonika ucieka powietrze: ssss…..
-
jak uciszamy głośno mówiących: ciiii…..
-
jak lokomotywa wypuszcza parę: psss…..
-
dmuchanie przez rurkę do szklanki z wodą tak, aby nie dotykać powierzchni wody i wydmuchać w wodzie „dołek”
-
zanurzamy słomkę w wodzie i dmuchamy: słabo, mocno; krótko, dłużej; z przerwami
3. Prawidłowa wymowa głoski cz
4. Utrwalanie głoski cz w sylabach
Klaun
Dziecko na karcie pracy przedstawiającej klowna żonglującego piłeczkami ma za zadanie podać klownowi w wyznaczone miejsca piłeczki które mu pospadały używając do tego słomki. Na każdym szablonie piłeczki zamieszczone są sylaby z głoską cz w nagłosie. Po przeniesieniu kolejnej piłeczki w wyznaczone miejsce zadaniem dziecka jest kilkakrotne powtórzenie każdej sylaby (jeżeli dziecko nie potrafi czytać , sylabę wypowiada najpierw rodzic, dziecko powtarza) klaun.odt
Czyje to czapki?
Na karcie pracy narysowane są po lewej stronie postacie bez czapek, po prawej stronie same czapki. Pod każdą czapką zapisana jest sylaba z głoską cz w wygłosie. Zadaniem dziecka jest odnalezienie właściciela czapki na podstawie podobieństwa ubrania i połączenia czapki linią z wybraną postacią. Podczas rysowania linii dziecko wymawia głośno sylabę zapisaną pod czapką czpkis.odt
5. Ćwiczenia słuchu fonemowego
Rodzic pokazuje dziecku kolejno obrazki i podaje zawsze dwie nazwy , dziecko ma klasnąć w ręce gdy usłyszy poprawną nazwę obrazka:
kaczka- kacka
beczka- becka czapka - capka
paczka – packa klucz - kluc
czajnik – cajnik taczka - tacka
29.04.2020 ŚRODA
Dziś utrwalamy i przypominamy prawidłową wymowę głoskę sz, forma inna niż zawsze.
Oglądamy filmik i wykonujemy ćwiczenia przedstawione w filmiku
https://www.youtube.com/watch?v=z9DFka-vvpA
28.04.2020 WTOREK
Ćwiczenia oddechowe
Nanosimy czarne kropki na białą krowę, zasysając je przy pomocy słomki.
Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego
"INDIANIE”
Indianie wyruszają ze swojej wioski na polowanie. Żegnają się ze swoimi dziećmi (cmokając całujemy palce prawej ręki) i żonami (cmokając całujemy palce lewej ręki). Wsiadają na swoje konie i jadą (kląskanie) przez most (usta jak do U) i przez prerię (usta jak do I). Konie zmęczyły się ( parskają ) i dają znak, że chcą pić: ihaha. Ihaha...Indianie zatrzymują konie: prrr.. prr....Konie piją (ruchy języka z dołu do góry, naśladujące picie zwierzęcia). Nagle Indianie zobaczyli zwierzynę i strzelili z łuku. Zbliżała się noc, więc musieli rozpalić ognisko. Nie mieli zapałek. Zaczęli od małej iskierki i musieli mocno dmuchać żeby ognisko się rozpaliło (dmuchanie w złączone ręce. Upiekli na ogni zwierzynę i zrobili
sobie ucztę (mlaskanie i oblizywanie szeroko otwartych ust). Po pewnym czasie zachciało im się spad (ziewanie ) i zasnęli (chrapanie) rano Indianie zawołali konie: a-o-e, y-u-i (przeciągamy samogłoski). Wsiedli na nie i pojechali przez prerię a potem przez most. Wrócili do wioski witając się ze swoimi dziećmi i żonami.
Wiersz „Ko, ko, ko, kwa, kwa, kwa, kto mój język zna?”
Rodzic czyta tekst wiersza, a dziecko uzupełnia go odgłosami różnych zwierząt.
Jestem mały poliglota,
bo rozumiem psa i kota,
ptasi język także znam,
zaraz udowodnię wam.
Kotek miskę mleka miał,
Pyszne było- miauknął: miau, miau, miau
Piesek też by pewnie chciał.
Szczeka głośno: hau, hau, hau
Małej myszce ser się śni.
Piszczy cicho: pi, pi, pi
Kurka zniosła jajek sto.
Gdacze o tym: ko, ko ...GŁOSKA K W WYRAZACH
Utrwalamy głoskę k w wyrazach- zagraj w grę i powtarzaj wyrazy https://wordwall.net/pl/resource/985319
Kolorujemy obrazek zgodnie z oznaczeniami na kleksach. Kolorując powtarzamy wyraz z pola, które kolorujemy. 1_K.pdf
27.04.2020 PONIEDZIAŁEK
Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego i oddechowego
1. Naśladowanie ssania cukierka i mlaskania całą powierzchnią języka przy opuszczonej żuchwie.
2. Ziewanie przy szeroko otwartych ustach.
3. Wdychanie powietrza nosem i wydychanie ustami, podczas szerokiego otwierania ust.
4. Nawoływania i okrzyki:
-
hej, hej
-
hop, hop,
-
hej ho, hej ho,
-
ho ho ho,
-
hip hip, hura,
-
buch, bach,
-
echo, echo.
5. Naśladowanie śmiechu:
-
dziadka - he, he,
-
taty - ho, ho,
-
mamy - ha, ha,
-
dziewczynki - hi, hi.
W linku poniżej znajduje się z filmik z ćwiczeniami: https://parenting.pl/jakie-cwiczenia-wykonywac-z-dzieckiem-na-wywolanie-gloski-k-wideo
GŁOSKA K https://rysopisy.eduzabawy.com/logopedyczne/gloska-k/
Link poniżej to propozycja gry interaktywnej z głoską k https://wordwall.net/pl/resource/968268
Głoska k w sylabach
Gra planszowa- zaprowadź Krasnoludki do domku. Powtarzaj sylaby z głoską k.
Zabawa dźwiękonaśladowcza- naśladujemy odgłosy zwierząt i przedmiotów, pamiętając o prawidłowej wymowie głoski k.
24.04.2020 PIĄTEK
Ćwiczenia oddechowe- dmuchajka
Dmuchajkę możecie sami zrobić w domu.
Do jej wykonania potrzebna będzie: plastikowa butelka, słomka, styropianowa piłeczka lub piłka od tenisa stołowego oraz nożyczki. Odcinamy górną część plastikowej butelki (część 1/3 butelki). W nakrętce robimy dziurę, taką by wsunąć w nią słomkę. I to koniec!
Nasza dmuchajka już skończona. Wkładamy piłeczkę do „lejka” i miłej zabawy.
Segregowanie śmieci kolejne ćwiczenie oddechowe z wykorzystaniem słomki
Przygotowujemy kosze w kolorach odpowiadającym segregacji, czyli: żółty, niebieski, zielony, czerwony i brązowy.
Następnie, rozkładamy nasze przykładowe śmieci i prosimy dziecko, aby za pomocą słomki przeniosło wskazane odpady do odpowiedniego kosza.
Kosze i śmieci w załaczniku Segregacja-smieci.pdf
Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego- dziś ćwiczenia do wykonania przedstawia chłopiec, pod każdym obrazkiem opis jak należy wykonać ćwiczenie. Ćwiczymy przed lustrem. Cwiczenia-buzi-i-jezyka.pdf
22.04.2020 ŚRODA
GŁOSKA Z
Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego
Rodzic czyta opowiadania, dziecko wspólnie z rodzicem wykonuje ćwiczenie(w nawiasach opis ćwiczenia).
Na polanie bardzo smacznie spał sobie osiołek (chrapanie). Gdy nastał ranek, osiołek się zbudził, bardzo szeroko otworzył swoją buzię i ziewnął (ziewamy). Nagle poczuł się głodny. Nabrał więc sporo trawy do pyska (otwieranie i zamykanie buzi) i dokładnie zaczął ją żuć (żucie). Po swoim śniadaniu osiołek oblizuje ząbki żeby były czyste, każdy ząbek po kolei (przesuwamy językiem po zębach). Jedno źdźbło przykleiło się do podniebienia, trzeba je koniecznie oderwać (przesuwamy językiem po podniebieniu). Osiołek po swoim jedzeniu biega po polanie (kląskanie), a ruchy te naśladuje język – raz w górę (język do nosa). Raz w dół (język na brodę, buzia szeroko otwarta). Zmęczony osiłek podchodzi do strumyka i pije wodę (język zwinięty w rurkę). Przed nocnym spaniem osiołek dokładnie myje każdy ząbek (język przesuwamy po wewnętrznej i zewnętrznej ścianie zębów) oraz policzki (językiem przesuwamy po wewnętrznej stronie policzków)
Głoska z w wyrazach
"Owieczka Gosia"
Nazwij prawidłowo obrazki z głoską z znajdujące się na stokrotkach, jeżeli prawidłowo wypowiesz wyraz, kolorujesz stokrotkę.
Różnicowanie głosek z i ż
Rodzic staje naprzeciwko dziecka i rzuca do niego piłką. Zanim rzuci piłką wypowiada wyraz z głoską z( zamek, zupa, zegar, zebra, zapałki, ząb) lub z głoską ż( żaba, rzeka, rzodkiewka, żółw, żonkil, żubr). Dziecko jeżeli usłyszy wyraz z głoską z łapie piłkę, natomiast jeżeli występuje głoską ż nie łapie.
Co lubi Zenek?
Odczytujemy wspólnie z rodzicem, niezapominając o prawidłowej wymowie głoski z.
21.04.2020 WTOREK
GŁOSKA Z
ĆWICZENIA ODDECHOWE
Drukujemy lub rysujemy dziecku motyla. Zadaniem dziecka będzie ozdobienie skrzydeł motyla kropkami, plamkami wyciętymi z kolorowego papieru. Plamki, kropki dziecko przenosi za pomocą słomki na motylka, zasysając powietrze.
ĆWICZENIA APARATU ARTYKULACYJNEGO
- rozciąganie i zwężanie warg - na przemian ,
- krzywienie ust w lewo , prawo
- wysuwanie języka na brodę i cofanie do buzi płaskiego ,
- oblizywanie dolnej wargi , oblizywanie dolnych zębów ,
- wahadełko ( język w kącikach ust, raz prawo raz lewo)
Głoska z różni się od głoski s tylko tym, że jest dźwięczna. Próbujemy ją więc wymówić tak jak sczubek języka za dolnymi zębami, przy dziąsłach, zęby złączone,usta uśmiechnięte, przylegają do zębów),pokazujemy dziecku dźwięczność, kładziemy dłoń dziecka na swojej krtani – poczuje ono wtedy wibrację, a następnie spróbuje powtórzyć.
Głoska z w izolacji
Pokoloruj koraliki zgodnie z instrukcją.
Staraj sie dokładnie wypowiadać sylaby z głoską z.
20.04.2020 PONIEDZIAŁEK
GŁOSKA Ż
Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego
Wykonujemy ćwiczenia buzi i język przedstawione na kartach zgodnie z instrukcją. Karty te można wykorzystać do gry w Piotrusia i Memory.
Wiosenna-gimnasyka-buzi-i-jezyka.pdf
Różnicowanie głosek sz i ż
Rodzic odczytuje dziecku wyraz z kwiatka. Zadaniem dziecka jest powtórzenie prawidłowo wyrazu oraz połączenie kwiatka z wyrazem, do odpowiedniego wazonu. Na końcu kolorujemy kwiatki i wazony.
Wierszyki z głoską ż
Rodzic głośno czyta wiersz. Dziecko uważnie słucha, jeżeli usłyszy wyraz z głoską ż reaguje poprzez klaśnięcie lub tupnięcie.
“ Żuczek”
Jedna żabka z drugą żabką napotkały żuka,
stał na drodze, gorzko płakał
swojej mamy szukał.
Pocieszały żabki żuka:
– Twoja mama w lesie,
widziałyśmy, szła z koszykiem – jagód ci przyniesie.
Żuczek zaraz przestał płakać wytarł oczy łapką,
ale zanim poszedł dalej podziękował żabkom.16.04.2020 CZWARTEK
GŁOSKA Ż
Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego
Propozycja ćwiczeń buzi i języka.
Karty można wykorzystać do wykonywania ćwiczeń buzi i języka oraz zagrać w "piotrusia" lub "memory.
https://www.logopestka.pl/wp-content/uploads/2018/03/%C5%BBabi-Piotru%C5%9B-karty.pdf
Utrwalenie głoski ż w wyrazach
Gra planszowa z wyrazami z głoską ż.
https://domologo.pl/logopedia/wymowa/gloski-szumiace/gra-planszowa-z-gloska-z/
Wąż
Rodzic odczytuje wyrazy znajdujące się na wężu, dziecko powtarza wyraz pamiętając o prawidłowej wymowie głoski ż i określa gdzię znajduje się w wyrazie ż i koloruje pole zgodnie z instrukcją
- głoska ż na początku wyrazu pole kolorujemy na zielono
- głoska ż w środku wyrazu pole kolorujemy na czerwono
- głoska ż na końcu wyrazu pole kolorujemy na niebiesko
15.04. 2020 ŚRODA
GŁOSKA Ż
Ćwiczenie aparatu artykulacyjnego Wykonujemy przed lustrem
1. Maksymalne zbliżenie kącików ust (ryjek, pyszczek rybki)
2. Tworzenie ryjka i „posyłanie całusków”
3. Wymawianie na przemian i bardzo dokładnie: i- u (naśladowanie pojazdu)
4. Na zmianę: szeroki uśmiech i rybka (zaokrąglone wargi), zęby złączone
5. Buzia otwarta, czubek języka „stuka” po wałku dziąsłowym, tuż za górnymi zębami
6. Buzia otwarta, czubek języka przesuwa się od wałka dziąsłowego do gardła („malowanie, stawianie kropek na podniebieniu”)
Głoska ż jest dźwięcznym odpowiednikiem głoski sz.
Ułożenie artykulatorów jak przy głosce sz:
-
unosimy język do góry, za górnymi zębami na wałku dziąsłowym
-
zbliżamy zęby do siebie, ale nie zaciskamy
-
wargi lekko do przodu (lekki dzióbek).
Utrwalanie głoski „ż” w izolacji
Pomóż Szymonowi dojść do samochodu. Jak to zrobić? Wystarczy prawidłowo powiedzieć głoskę „ż” i pokolorować jedno kółko. Powtarzaj tą głoskę do momentu,
aż uda Ci się pokolorować wszystkie kółka.
Brawo! Szymon jest w samochodzie i teraz może jechać na wycieczkę.
Utrwalanie głoski ż w sylabach
Wycinamy ważki i kwiaty z karty pracy umieszczonej poniżej. Zadaniem dziecka jest dopasowanie ważki do kwiata z tą samą sylabą.
Ważki na kwiatki możemy przenosić za pomocą słomki, lub rączkami. Nie zapominajmy o powtarzaniu sylab z głoską ż.
14.04.2020 wtorek
Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego
Spacer małej świnki
Na wiejskim podwórku mieszkała mała świnka – Chrumoczka (naśladujemy odgłos świnki). Była ona bardzo ciekawa wszystkiego, co się wokół niej dzieje (otwieramy szeroko buzię i językiem oblizujemy wargę górną i dolną, robiąc koło), dlatego też postanowiła sprawdzić, co robią inne zwierzątka i wybrała się na spacer.
Na łące spotkała krowę, która jadła smaczną trawę (naśladujemy ryk krowy i ruszamy ustami, tak jakbyśmy coś przeżuwali). Niedaleko krowy, na polanie, hasał koń Siwek razem ze swoim małym źrebaczkiem (kląskamy, jak konie). Świnka przywitała się ze zwierzątkami i poszła dalej, kiedy doszła do lasu, usłyszała wołanie sowy (naśladujemy sowę u-hu-u-hu). Zdziwiła się, bo przecież sowy w dzień śpią, jednak ta powiedziała jej, że obudził ją dźwięk wozu strażackiego, który jechał w stronę podwórka świnki (na przemian rozciągamy wargi i-o-i-o, można głośno –potem coraz ciszej). Chrumoczka bardzo się wystraszyła i pobiegła do swojego domu (dyszymy jak w trakcie męczącego biegu, wysuwamy język, otwieramy usta). Kiedy świnka dobiegła na miejsce okazało się, że strażacy gasili pożar kurnika, biedne kurki rozbiegły się po całym podwórku, głośno gdacząc (naśladujemy kurki ko-ko), a gospodarz pędził za nimi, usiłując je wszystkie policzyć (otwieramy buzię i liczymy języczkiem wszystkie zęby u góry i na dole). Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, wszystkie kury się znalazły. Gospodarz podziękował strażakom za pomoc, a jego córka przesłała na pożegnanie buziaki (cmokamy, ściągając mocno wargi). Chrumoczka była taka zmęczona, że położyła się w swojej ulubionej kałuży i zasnęła, głośno chrapiąc (otwieramy usta i chrapiemy).
Ćwiczenie słuchowe – Zagadki ortofoniczne
Na dywanie układamy zdjęcia zwierząt(mogą być narysowane zwierzęta wycięte z gazet lub wydrukowane). Rodzic naśladuje odgłosy wydawane przez zwierze, dziecko ma za zadanie wskazać i nazwać co to za zwierze.
Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej – układanie puzzli.
https://eduzabawy.com/karty_pracy/puzzle2/dzien-zwierzat-5-elementow/Na koniec zapraszam do zagrania w grę: https://wordwall.net/pl/resource/1050624
10.04.2020 piątek
Zajęcia logopedyczne"Wielkanoc"
Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego z "jajem"- wykonujemy ćwiczenia buzi i języka przedstawione na pisankach.
Kolorujemy pisanki i staramy prawidłowo wypowiadać wyrazyz głoską sz lub z głoską s.
Wielkanocne zabawy logorytmiczne
Wielkanocne_zabawy_logorytmicznedocx.pdf
09.04.2020 czwartek
Zajęcia logopedyczne "Wielkanoc"
Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego
Bajeczka logopedyczna WIELKANOC
W czasie gdy Rodzic czyta bajeczkę, dziecko wykonuje ćwiczenia usprawniające artykulatory.
Zbliża się Wielkanoc. Trwają przygotowania do świąt. Pan Języczek postanawia upiec ciasto. Najpierw do miski (robimy z języka „miskę” – przód i boki języka unosimy ku górze, tak by na środku powstało wgłębienie) wsypuje mąkę i cukier, dodaje masło (wysuwamy język z buzi, a potem go chowamy, przesuwając nim po górnej wardze, górnych zębach i podniebieniu). Następnie rozbija jaja (otwierając szeroko buzię, kilkakrotnie uderzamy czubkiem języka w jedno miejsce na podniebieniu). Wszystkie składniki miesza („mieszamy składniki” – obracamy językiem w buzi w prawo i w lewo) i mocno uciera. Ciasto już się upiekło. Pan Języczek właśnie je ozdabia- polewa czekoladą (przesuwamy czubkiem języka po podniebieniu w przód, w tył i w bok), obsypuje rodzynkami i orzechami (dotykamy językiem każdego zęba najpierw na górze, a potem na dole). Pan Języczek robi sałatkę warzywną. Kroi warzywa („kroimy” – wysuwamy język z buzi i wykonujemy nim szybkie ruchy w kierunku nosa i brody), dodaje majonezu, miesza, a potem próbuje. Sałatka jest pyszna (oblizujemy wargi ruchem okrężnym). Następnie pan Języczek maluje jaja – powoli wkłada je do kubeczków z barwnikami (przesuwamy język po górnej wardze, górnych zębach i podniebieniu). Wyciąga pomalowane i dmucha, żeby szybciej wyschły (wdychamy powietrze nosem, wydychamy buzią). Potem rysuje na jajach wzorki – kropki (dotykamy językiem różnych miejsc na podniebieniu) i kółka (oblizujemy wargi ruchem okrężnym). Zaplata jeszcze koszyczek wielkanocny (kilkakrotnie dotykamy językiem górnej wargi, prawego kącika ust, dolnej wargi i lewego kącika ust) i już wszystko do świąt przygotowane. Cieszy się pan Języczek (uśmiechamy się szeroko, nie pokazując zębów), bo może już świętować.
Ćwiczenia słownikowe
Dziecko nazywaj rzeczy przedstawione na obrazkach (mogą połączyć strzałką podpisy z odpowiednimi obrazkami)
Ćwiczenia oddechowe Kolorowe piórka
Dziecko dostaje kolorowe piórko, kładzie je na otwartej dłoni przysuniętej do ust. Przypominamy o prawidłowym torze oddechowym (wdech nosem, wydech ustami) i prosimy o zdmuchnięcie piórka. Piórko można zastąpić wacikiem.
Ćwiczenia w mówieniu
Dziecko odpowiadają na pytania na podstawie obrazka.
Rodzic zadaje pytania do ilustracji:
- Co jest w koszyku?
- Co trzyma Tomek?
- Co trzyma Ala?
- Co trzyma Ola ?
- Co trzyma Adam?
Rysowany wierszyk „Kurczątko”
Zabawa polega na ilustrowaniu podczas mówienia tekstu wierszyka odpowiednimi elementami rysunku. Kolejność rysowanych elementów powinna być zgodna z wypowiadanym tekstem.
Kurczątko
Kurczątko z jajeczka się urodziło…
Główkę, brzuszek wychyliło.
Na dwie nóżki wyskoczyło.
Czarne oczka otworzyło,
Dziobek mały rozchyliło,
że jest głodne zakwiliło…
07.04.2020 wtorekGŁOSKA S
Ćwiczenia oddechowe
"Statki" składamy statek z papieru według instrukcji https://www.youtube.com/watch?v=mF3mUchYAi0 , ozdabiamy statek według swojego pomysłu. Wlewamy do miski wody i kladziemy statek na wodzie. Wykonujemy wdech nosem, wydech ustami dmuchając na statki, tak by poruszały się po wodzie.
Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego
Dziś ćwiczenia buzi i języka proponuje w formie gry, wystarczy kliknąć.
Utrwalanie głoski s w wyrazach:
Dziecko powtarza za osobą dorosłą wyrazy z głoską s, starając się prawidłowo je wypowiadać
np:.sowa, sok, sobota, sandał, samolot, samochód, ser, seler, sejf, sen, syn, sukienka
pies, pas, kosa, klasa, masa, osa, kasa, łysy, boso, wesele, miska, pisak, fasada,
Gra planszowa z głoską s w wyrazach
https://domologo.pl/logopedia/wymowa/gloski-syczace/gra-planszowa-z-gloska-s/
Drodzy Rodzice pod linkiem podanym poniżej znajdziecie Państwo, kilka propozycji zabaw i gier utrwalających głoskę s w wyrazach.
https://domologo.pl/tag/gloska-s/
Zagadki z głoską s
Rodzic zadaje dziecku zagadkę, dziecko odgaduje i wskazuje na obrazku odpowiedź, pamiętając o prawidłowej wymowie głoski s.
1. Kierownicę ma i cztery koła, gdy jest głodny, to woła,
Że benzynę wypić musi, bo inaczej się nie ruszy.2. Nie jest ptakiem, a ma skrzydła.
Możesz się nim w podróż wybrać.3. Ma brązowe, śliczne oczy, nóżki zgrabne, cienkie.
Czy widziałeś kiedyś w lesie płochliwą …………….4. Są w wysokich domach, choć to nie drabina,
Gdy chcesz wejść na piętro, to się po nich wspinasz.5. Choć dziurek w nim sporo, łatać ich nie trzeba.
Zjem go z apetytem razem z kromką chleba.6. Jak się nazywa, odpowiedz proszę, dziurawa świnka porcelanowa,
W której złotówki i drobne grosze można na później sobie przechować.Rysunki, odpowiedzi do zagadek.
06.04.2020 poniedziałek
GŁOSKA S
Ćwiczenia oddechowe
-
Nadmuchiwanie balonów
-
Próby gwizdania.
-
Wydmuchiwanie baniek mydlanych.
Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego
-
Oblizywanie językiem wewnętrznej powierzchni dolnych zębów.
-
Zlizywanie czubkiem języka dżemu lub masła czekoladowego z dolnych dziąseł.
-
Naprzemienny uśmiech z pokazywaniem zębów, a następnie zasłanianiem ich wargami.
-
Układanie ust do uśmiechu i powrót do pozycji neutralnej.
Podczas prawidłowej wymowy głoski s należy pamiętać, że
-czubek języka za dolnymi zębami, przy dziąsłach
-zęby złączone
-usta uśmiechnięte, przylegają do zębów
Zabawa słuchowa „Syczące wyrazy”
Zabawa ma na celu usprawnienie słuchu fonematycznego i uwrażliwienie dziecka na brzmienie ćwiczonej głoski. Rodzice wypowiadają różne wyrazy, a zadaniem dziecka jest klasnąć, tupnąć czy podskoczyć lub zrobić jakiś inny znak gdy usłyszą głoskę s.
przykładowe wyrazy:
klasa, szkoła, sowa, koszula, koza, sałata, siatka, skakanka, szmatka, sanki, mysz, los, kos, zamek,osiem, nos, muszelka, panienka, gruszka, zupa, spinka, śnieg, poduszka, kość, szesnasty, misa itd.
Zabawa grafomotoryczna i artykulacyjna „Syczy wąż”:
Dziecko wybrzmiewając poprawnie głoskę s wodzi palcem po wyciętym z kartonu wężu lubkolorując kolorowankę przedstawiającą węża. Może też rysować węża palcem na tacy z mąki czy kaszą manną, albo na plecach Mamy lub Taty.
Link do kolorowanki z wężem: https://www.przedszkola.edu.pl/kolorownka-waz.html
Utrwalanie głoski s w sylabach
Samolot- kolorowanka sylabowa z głoską s 4742.pdf
GŁOSKA SZ
Dla przypomnienia dla wszystkich, którzy pracują nad prawidłową wymową głoski sz.
zajęcia z dni: 30.03.2020 poniedziełek, 31.03.2020 wtorek 01.04.2020 środa, 02.04.2020 czwartek
02.04.2020 czwartek
1. Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny
PRZYGODY JĘZYCZKA – WĘDROWNICZKA – „Pranie”
W czasie gdy rodzic czyta bajeczkę, dziecko wykonuje ćwiczenia usprawniające artykulatory i oddechowe.
Pan Języczek postanawia zrobić pranie (robimy „pralkę” – mocno wydymamy policzki). Otwiera pralkę (otwieramy szeroko usta) i wkłada do niej brudne ubrania (dotykamy językiem na przemian górnej wargi i górnych dziąseł). Zamyka pralkę (zaciskamy mocno wargi), wsypuje proszek (wysuwany i chowamy język do buzi nie dotykając warg). I już brudne rzeczy się piorą („pierzemy” – wykonujemy językiem kółka w szeroko otwartej buzi). Pan Języczek czeka, aż pralka odwiruje pranie („odwirowujemy” – wielokrotnie przyklejamy język do podniebienia i odrywamy z głośnym mlaśnięciem). Pan Języczek rozwiesza w ogrodzie linkę („rozwieszamy linkę” – kilkakrotnie przesuwamy czubkiem języka od jednego kącika ust do drugiego). Strzepuje wyprane rzeczy („strzepujemy” – wykonując szybkie ruchy, próbujemy sięgnąć językiem do brody i do nosa)
i wiesza je („wieszamy pranie” – otwierając szeroko buzię, dotykamy czubkiem języka wszystkich zębów po kolei). Dobrze, że wieje wiatr – osuszy mokre pranie (naśladujemy szum wiatru –
„szu, szu, szu”). Pranie już wyschło i czas je zdjęć („zdejmujemy prani” – otwierając szeroko buzię, dotykamy czubkiem języka wszystkich zębów po kolei). Na koniec pan Języczek prasuje czyste ubrania („prasujemy” – przesuwamy językiem po podniebieniu, po górnych i dolnych zębach).
1. Utrwalamy głoskę sz w sylabach- dziecko koloruje obrazek zgodnie z instrukcją, starając się prawidłowo wymówić głoskę sz. latawiec_z_sz.odt
2. "Co szumi, co syczy" różnicowanie głosek sz i s.
Przygotowujemy 2 obrazki: drzewa i węża (można narysować i wydrukować), różne obrazki( wycięte z gazet lub wydrukowane) lub przedmioty, których nazwy zawierają głoski sz i s (w ilości dowolnej, mogą to być: kasztany, spinka do włosów, figurkę myszki, pasek, sznurek, szalik to co jeszcze podpowiada wyobraźnia ale muszą to być przedmioty lub obrazki, które w swojej nazwie mają głoskę sz lub s).
Pokazujemy dziecku węża i drzewo. Pytamy jak robi wąż(sssss), później drzewo(szszszsz). Syczymy i szumimy na zmianę przez chwilę. Zadaniem dziecka jest odpowiedzenie na pytanie czy w wyrazach – obrazkach (ewentualnie przedmiotach) słychać szum drzewa czy syczenie węża. Należy obrazki (przedmioty) ułożyć pod wężem, gdy słychać „s” lub pod drzewem, gdy słychać „sz”.
3. Utrwalamy głoskę sz w zdaniach.
Dziecko stara powtarzać się zdania, czytane przez rodzica, zwracając uwagę nad prawidłowa wymowę głoski "sz
- Mateusz trzyma trzy wieszaki.
- Maluszek szlocha w poduszkę.
- W szafie mieszka malutka myszka.
- Mam kaszel i nie poszłam do szkoły.
- Agnieszka szlocha, bo boli ją szyja.
- Przed południem przyszły maluszki i popatrzyły na teatrzyk.
- Muszki i trzmiele wytrzymują na wietrze.
- Na koszuli mam wyszyty kwiatuszek.
01.04.2020 środa
1. Ćwiczenia oddechowe
Labirynt
W każdym domu, gdzie mieszka dziecko, są też klocki. W pierwszej kolejności budujemy z nich labirynt – na podłodze lub stoliku. Do labiryntu wkładamy kulkę ze styropianu lub zgniecioną gazetę. Zadaniem jest przemieszczenie (bez użycia palców!) kuleczki przez labirynt do wyjścia, wyłącznie dmuchając na kuleczkę.
Przenoszenie słomką.
To świetna zabawa – przenoszenie za pomocą słomki karteczek(płatków kukurydzianych) do miseczki.
2. Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny
Posłuchaj historyjki o języczku czytanej przez rodzica. Wspólnie wykonajcie ćwiczenia zapisane w nawiasach. Kontrolujcie sposób wykonania ćwiczeń przyglądając się swojej buzi w lusterku.
Dzisiaj wasze języczki będą misiem Uszatkiem, a wasza buzia jego domkiem. Miś obudził się wcześnie rano - przeciągnął się i trochę poziewał. Zrobił poranną gimnastykę - kilka podskoków(unoszenie języka na górny wałek dziąsłowy przy szeroko otwartych ustach), troszkę pobiegał (wypychanie językiem policzków). Na śniadanie zjadł słodki miód (oblizywanie warg) . Potem umył ząbki (oblizywanie językiem górnych zębów po wewnętrznej stronie przy zamkniętych, a następnie otwartych ustach) . Wyjrzał przez okno (wysuwanie szerokiego języka na zewnątrz jamy ustnej) . Zobaczył Zosię i Jacka. Przesłał im całuski (cmokanie ustami - naśladowanie posyłania całusków) . Dzieci zaprosiły go na spacer do lasu.
3. Reagowanie klaśnięciem na głoskę "sz" podczas recytowania wiersza:
Była sobie szara myszka.
Miała czarne oczy i długie wąsiki.
Zosia znalazła ją w swoim koszu.
Myszka wyskoczyła z kosza i usiadła na szaliku.
Wyszeptała do Zosi:
"Jestem większa od muszelki,
mam domek niewielki,
małą norkę i bamboszki
w biało- czarne groszki.
W garnuszku mam okruszki,
Na talerzu żółte gruszki.
Zapraszam Cię do siebie,
Ale jak tam wejdziesz?
- Nie wiem."4. Utrwalenie wymowy głoski sz w wyrazach
Gra planszowa utrwalająca wymowę głoski sz (potrzebne będą kostka i pionki do gry)
https://domologo.pl/wp-content/uploads/2020/02/Gra-planszowa-z-g%C5%82osk%C4%85-SZ-1.pdf
Szafa- utrwalanie głoski sz w wyrazach
https://latajacylogopeda.com/wp-content/uploads/2020/03/karty-na-dzie%C5%84.pdf
4. "Klaśnij gdy usłyszysz"
Rodzic wypowiada wyrazy, gdy dziecko usłyszy wyraz z głoską sz reaguje klaśnięciem.
przykładowe wyrazy:
sowa, kukurydza, sanki, szafa, czapka, szynki, żaba, szuflada, śnieg, szyja, ser, sroka, kapelusz, sandały, żółw , smok, szalik, szkoła, samolot, cytryna, ślad, szminka itp.
5. Wierszyk “Kołysanka”Rodzic czyta dziecku wierszyk, dziecko powtarza zwracając szczególną uwagę na poprawną artykulacje głoski sz.
W kolebusi Leszek mały sza, sza, sza,
pokołysze mama Lesia sza, sza, sza.
Uśnij, uśnij mój Lesiuniu sza, sza, sza.
Ja zanucę kołysankę sza, sza, sza.31.03.2020
GŁOSKA „SZ”
1. Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne:
Ćwiczenia języka:
-„liczenie ząbków” – dotykanie czubkiem języka górnych zębów po wewnętrznej stronie, podczas szerokiego otwierania jamy ustnej;
-„mycie zębów” – oblizywanie językiem górnych zębów po wewnętrznej stronie przy zamkniętych, a następnie otwartych ustach;
- „zaczarowany język” – przytrzymanie przez kilka sekund czubka języka na podniebieniu przy szeroko otwartych ustach;
- „język malarzem” – język to pędzel, którego czubkiem dzieci mają naśladować malowanie różnych wzorów (kropek, kółek, linii, kwadratów, trójkątów);
- „młotek” – wbijamy gwoździe w ścianę. Spróbuj zamienić język w młotek i uderzaj o dziąsła tuż za górnymi zębami, naśladując wbijanie gwoździa.
Ćwiczenia warg:
-"ryjek świnki" - wysuwanie zaokrąglonych warg do przodu (zęby widoczne);
-"całuski" - cmokanie ustami;
-"zmęczony konik" - parskanie wargami;
-"wąsy" - wysuwanie warg jak przy wymawianiu "u", położenie na górnej wardze słomki lub ołówka i próby jak najdłuższego utrzymania;
-"straż pożarna" - wyraźne wymawianie samogłosek w parach: e-o oraz a-u;
Podczas prawidłowej wymowy głoski sz należy pamiętać, że
- unosimy język do góry, za górnymi zębami na wałku dziąsłowym
- zbliżamy zęby do siebie, ale nie zaciskamy
- wargi lekko do przodu (lekki dzióbek).
UTRWALENIE GŁOSKI SZ W IZOLACJI
- „Jesienny wiatr” – dziecko wymawia głoskę „sz…” Można dołączyć ruchy rąk nad głową i ruchy palców, które imitują drzewo i liście kołyszące się na wietrze. Szumi wiatr: SZSZSZ……
https://www.logopediapraktyczna.pl/narysuj-i-powiedz-utrwalanie-gloski-sz-w-izolacji/
Utrwalanie głoski „sz” w sylabach i logotomach:
-„Szumiąca kostka” – dziecko rzuca kostką do gry. Liczy ilość oczek i powtarza tyle razy dany dźwięk, ile jest oczek, np.: 5 oczek to 5 razy musi powiedzieć „sza, sza, sza”.
W taki sposób utrwalania można wykorzystać podczas dowolnej gry planszowej. sza, szo, sze, szu, szy; asza, aszo, asze, aszu, aszy osza, oszo, osze, oszu, oszy esza, eszo, esze, eszu, eszy usza, uszo, usze, uszu, uszy ysza, yszo, ysze, yszu, yszy; asz, osz, esz, usz, ysz.
30.03.2020
1. ĆWICZENIA ODDECHOWE
Kto dalej?
Przygotuj kartkę papieru. Podrzyjcie ją na pionowe paski, a z nich ugniećcie papierowe małe kulki. Stańcie obok siebie. Kulki przyłóżcie do ust. Uwaga – wdech nosem, mocny wydech buzią! Czyja kulka doleci dalej? Kto wygrał?
Bąbelki!
Przygotuj słomkę do napojów. Włóż ją do szklanki z wodą. Dziecko zamiast pić przez słomkę, może przez nią dmuchać! Zaobserwuj, co dzieje się na powierzchni. Czy powstają bąbelki? Zróbcie konkurs: kto dłużej będzie dmuchał do swojej szklanki? Czas start!
2. ĆWICZENIA USPRAWNIAJĄCE APARAT ARTYKULACYJNY
„Spacer do zoo”
Posłuchaj historyjki o języczku czytanej przez rodzica. Wspólnie wykonajcie ćwiczenia zapisane w nawiasach.
Kontrolujcie sposób wykonania ćwiczeń przyglądając się swojej buzi w lusterku.
Pewnego dnia języczek wybrał się do ZOO. Spacerował od klatki do klatki (mówimy; tup, tup).W pierwszej klatce zobaczył małpy, które skakały po gałęziach (dotykamy czubkiem języka na przemian dolnych i górnych zębów), zjadały banany (poruszamy buzią jakbyśmy coś jedli), wydają małpie okrzyki (wołamy; gu, gu). W drugiej klatce mieszkał wilk. Był bardzo zły- pokazywał zębiska (pokazujemy zęby w szerokim uśmiechu i warczał (wrr). W trzeciej klatce osiołek wydawał osiołkowe odgłosy (i-u,i-u) i skakał, wymachując kopytkami (dotykamy językiem podniebienia). Następnie pan języczek spotkał węża. Wąż syczał( ssssss) i wił się (wolno wysuwamy język z buzi ruchem wahadłowym – od prawej do lewej). Pan języczek odwiedził słonia. Słoń chwalił się zwinną trąbą (robimy rurkę z języka). Potem poszedł obejrzeć krokodyla, który głośno kłapał paszczą (otwieramy i zamykamy wargi wyciągnięte do przodu). Następnie powędrował do klatek hien. Cóż tam porabia? Jak zwykle ma dobry humor i się śmieje ( śmiejemy się hi, hi, ha, ha, he, he). Pan języczek był już bardzo zmęczony. Teraz czas na lody. Ech, pyszne te lody (wykonujemy językiem ruchy przypominające lizanie lodów, następnie oblizujemy wargi ruchem okrężnym).
3.ROZPOZNAJEMY ODGŁOSY
Rodzic puszcza nagrania z odgłosami zwierząt, dziecko odgaduje i nazywa jakie to zwierze, wskazuje odpowiedni obrazek ze zwierzęciem i wspólnie z rodzicem naśladujemy odgłosy wydawane przez zwierze.
https://www.youtube.com/watch?v=Rerv4Ppfq7U
https://miastodzieci.pl/kolorowanki/lew-2/
http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/bubo
http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/goryla
https://www.kolorowankimalowanki.pl/kolorowanka-s%C5%82o%C5%84-widziane-przodu_15035.html
http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/nosorozec-z-dlugim-rogiem
https://www.stylisi.pl/kolorowanki/296-malpa-kolorowanka
http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/rysunkowa-papuga
https://www.e-kolorowanki.eu/wodny-swiat/egzotyczna-zaba-kolorowanka/
https://www.przedszkola.edu.pl/kolorownka-niedzwiedz.html
https://www.e-kolorowanki.eu/zwierzeta/waz-bajkowa-kolorowanka/
https://drukowanka.pl/kolorowanka/kot-tygrys/ https://www.kolorowankimalowanki.pl/kolorowanka-komar_9770.html
4. "Wąż" dziecko rysuje po śladzie węża, podczas rysowania naśladuje syczenie węża:sss.
http://www.supercoloring.com/pl/lamiglowki/rysowanie-po-sladzie-i-kolorowanie-zielony-waz
-